LEKSIKONI

VEDRI DUH

Kad bi putnik kroz vrijeme krenuo unazad u vremenu i spriječio svog djeda i baku da se susretnu, bi li na taj način spriječio svoje rođenje? Ta je ideja srž teorije koja smatra da je putovanje kroz vrijeme nemoguće. No, ovaj bi paradoks putnika kroz vrijeme onemogućio da uopće krene na put. Neki istraživači misle drukčije.

Jedan od najvećih umova 20. i početka 21. stoljeća teorijski fizičar Stephen Hawking je bio zaokupljen pitanjem putovanja kroz vrijeme. Ne bi li eksperimentalno dokazao da je ono moguće odlučio je organizirati zabavu za putnike kroz vrijeme upravo na dan 28. lipnja 2009. godine. Pripremio je raskošan prijem za okrijepu "umornih putnika" uz šampanjac i kanapee. Na ovu su zabavu bili pozvani samo putnici iz budućnosti jer oni iz prošlosti prema mišljenju Hawkinga na nju nikako ne mogu doći zbog vremenskog paradoksa. Pozivnica za zabavu poslana je tek nakon zabave. Zvuči ludo, zar ne?

Kopije njegove pozivnice će preživjeti brojna stoljeća, pod uvjetom da nas ne zadesi kakva kataklizma. Hawking je u njoj dao precizne GPS koordinate zabave. Večer prije slanja pozivnica on je čekao i čekao, ali nije dočekao niti jednog putnika namjernika. Sam Hawking je bio vidno razočaran ovom poražavajućom činjenicom, no ipak je izjavio sljedeće:

Možda će, jednog dana, netko u budućnosti pronaći pozivnicu i koristiti vremeplov za crvotočine da se vrati na moju zabavu dokazujući da će putovanje kroz vrijeme jednog dana biti moguće.

Ovom je zabavom nastojao istražiti koncept uzročne petlje, odnosno  onoga što naziva i vremenskim paradoksom prema kojem budući događaj uzrokuje prošli događaj. U tom je Hawkingovom scenariju pozivnica zamišljena kao uzrok. Slanjem ove pozivnice Hawking je istraživao ideju uzročnih petlji o kojoj fizičari imaju podijeljena mišljenja.

Veliki um Hawking smatrao je da je putovanje kroz vrijeme vjerojatnije od postojanja Boga. Tako je, u svojoj posljednjoj knjizi "Kratki odgovori na velika pitanja", ustvrdio da prije Velikog praska nije bilo ničega čak ni Boga koji bi stvorio svemir. On je smatrao da je svemir nastao sam po sebi, i jedini Bog koji bi mogao postojati je onaj koji ne utječe na funkcioniranje svemira. Njegova ideja se temelji na M teoriji ili teoriji struna koja sugerira da svemir može sadržavati više od poznate četiri dimenzije prostora i vremena, a ona omogućava kombinaciju kvantne teorije i teorije relativnosti. Teorija struna kaže da su male strune temeljni sastojak naše stvarnost, i da njihovim pucanjem nastaju crvotočine koje omogućavaju putovanje od točke A do točke B.

Discovery Channel je snimio Hawkingovu usamljenu zabavu. Kritičari njegovog daljnjeg vjerovanja u ovu mogućnost tvrde da ljudi u budućnosti hipotetički gledano nisu mogli ne čuti za njegovu zabavu, pa njihov nedolazak samo potvrđuje nemogućnost putovanja kroz vrijeme.

No, međunarodni tim znanstvenika uspio je 2019. na djelić sekunde na kvantnoj razini vratiti tri kvantna bita (qubita) u prethodno stanje čime je mogućnost putovanja kroz vrijeme dobila svoju dodatnu težinu.

Prema: Sonja Kirchhoffer, https://povijest.hr

prodaja stanova pik smrtovnice avaz blumen horoskop kalkulator online knjige cvijece